Gdy pies zaczyna łysieć, podejrzewamy jakąś chorobę skóry. Przyczyna może być jednak zupełnie inna
Łysina łysinie nierówna, choć każda szpeci. Każda świadczy jednak o jakiejś chorobie i często towarzyszą jej inne objawy.
symetryczne łysiny i przebarwienia skóry świadczą zazwyczaj o zaburzeniach hormonalnych. Towarzyszy im łuszczenie się naskórka i obrzęk, a ogniska zapalne mogą przypominać zwapnienia skóry. łysienie i tycie to objawy niedoczynności tarczycy. Okrywa włosowa jest wówczas niezmiernie delikatna, a włosy - cienkie. Skóra jest sucha i szorstka. Zwierzę jest nadwrażliwe na zimno. Często towarzyszy tym objawom zanik popędu płciowego.  łysiny na brzuchu u samców mogą wskazywać na tzw. zespół feminizujący - schorzenie wywoływane niedoczynnością jąder. Samiec zewnętrznie upodabnia się do samicy. Występują zmiany skórne okolic krocza i narządów płciowych. łysy ogon u suki oznacza czasem dysfunkcję jajnikową. Łysiny to najmniej kłopotliwy z objawów tego schorzenia. Dotknięte nim samice mają zaburzenia cyklu płciowego, ciąże urojone i cysty jajników. plackowate łysiny na tułowiu to objaw nadczynności kory nadnerczy - tzw. Zespołu Cuschinga. Włosy chorego zwierzęcia są suche i łatwo wypadają. Skóra staje się cienka i delikatna - widać przez nią naczynia krwionośne. łysiny okrągłe i owalne świadczą często o grzybicy. Ogniska zapalne
karty tarota łuszczą się, a ich brzegi są zaczerwienione, często z drobnymi pęcherzykami wypełnionymi surowiczym płynem, które następnie pękają i zasychają w strupy. grudki, krosty i łysiny wskazują na gronkowcowe zapalenie skóry. Dotyka ono najczęściej okolice kończyn, napletka, ud i brzucha. Grudki przekształcają się w krosty i mogą przypominać owrzodzenie, które z czasem zasycha. Po odpadnięciu strupów zostaje blizna i łysina.
Artur Dobrzyński
Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art898,naga-prawda.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz