Panleukopenia atakuje zwykle młode koty (do dwóch lat). Źródłem zakażenia wirusem są najczęściej chore zwierzęta. Panleukopenia może przybierać postać nadostrą lub ostrą. Przy nadostrej właściciel nieoczekiwanie znajduje padłe zwierzę. W wypadku postaci ostrej występują męczące wymioty zabarwionym żółcią, śluzowatym lub wodnistym płynem, słychać bulgotanie w jelitach. Kot wydaje bolesne jęki. Kał jest rzadki i cuchnący. Temperatura chorego zwierzęcia podnosi się do 40-41°C, po czym szybko opada. Kot nie je, ale ma duże pragnienie. Umiera w ciągu dwóch dób. W łagodniejszych przypadkach choroba trwa 5-6 dni.
W postaci nadostrej i ostrej rokowanie jest niepomyślne, przy formie łagodnej - ostrożne, gdyż śmiertelność wśród chorych kotów jest bardzo duża.
Chorobę leczy się surowicą, ale w Polsce nie jest ona dopuszczona do obrotu. Dlatego można leczyć tylko objawowo i wspomagająco, uzupełniając straty wodno-elektrolitowe, podając środki przeciwwymiotne i antybiotyki. Ważne runy jest przeprowadzanie regularnych szczepień (patrz ramka). Niektórzy badacze ustalili, że szczególnie podatne na zarażenie tą groźną chorobą są koty syjamskie i perskie.
Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art1424,koci-tyfus-zabija.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz