sobota, 28 sierpnia 2010

Jak przygotowuje się do wystawy championy?

DSC_0054ii  "Oh no, not Dog Borstal again"! par SWJukOpowiadają hodowcy znanych psów

Zabawa w wystawianie

Agnieszka Skórzewska, hodowla seterów angielskich Elater
Jest kilka szkół przygotowania psa do wystawy. Niektórzy idą z nim do fryzjera dzień przed pokazem. My wybieramy się tam 5-6 dni wcześniej, aby włosy trochę odrosły i same się ułożyły. Setery angielskie strzyże się w dwojaki sposób - bardzo skraca się włos na szyi i uszach lub pozostawia nieco dłuższy. My wybieramy drugą wersję - według mnie takie strzyżenie nie zaburza proporcji głowy w stosunku do reszty ciała.
Dzień przed wystawą kąpiemy nasze psy. Rozczesujemy włos szczotką z miękkim włosem i staramy się, by „fryzura” wyglądała jak najbardziej naturalnie. Kontrolujemy też stan uzębienia - niedopuszczalne jest, by pies miał chore dziąsła lub widoczny kamień nazębny. Wystarczy myć mu zęby pastą dobrej jakości i miękką szczoteczką.
Psy przed wystawą muszą być zrelaksowane. Rano w dniu pokazu nie dajemy im posiłku, a tylko wodę. Gdy dojeżdżamy na miejsce, dostają małą przekąskę. Pełny posiłek otrzymują dopiero po zakończonym pokazie. Staramy się sprawić, aby wystawy kojarzyły się im z zabawą i przyjemnością - dlatego po każdym występie dostają smakołyk. Już ze szczeniakami bawimy się w „wystawianie” i uczymy je chodzić na ringówce. Kiedy kończą pół roku, pojawiamy się z nimi na pierwszych wystawach - ale tylko na tych, które się odbywają na dworze (w halach jest pogłos, który niepokoi młode psy, i tłok, w którym nietrudno o psie niesnaski).


Trzeba psa nauczyć pięknie biegać

Jadwiga Konkiel, hodowla seterów irlandzkich Arisland
Jeśli chcemy, aby nasz pies wygrywał na podręczniki szkolne wystawach, musimy nad tym pracować przez okrągły rok. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta - ja jestem zwolenniczką naturalnej. Wyznaję zasadę, że psa nie kąpie się tuż przed wystawą, ponieważ sierść musi zdążyć się natłuścić i nabrać połysku. Jeśli włos jest bardzo falujący, można go wyprostować: po kąpieli kładziemy na psa firankę z rzadkimi oczkami, tak aby ściśle przylegała do ciała - i dopiero wtedy go suszymy. (Ostatnio jednak sędziowie w Polsce zaczynają też nagradzać setery z pofalowanym włosem). Oprócz tego musimy psa przygotować psychicznie do wystawy i nauczyć go pięknie biegać, bo to prawdziwy klucz do sukcesu. Dlatego konieczny jest codzienny trening.

Najważniejsze jest przygotowanie psychiczne

Ewa Paterka, hodowla wyżłów weimarskich Weimaranus
W wypadków wyżłów weimarskich, które są psami myśliwskimi, pielęgnacja przed wystawą nie jest tak istotna jak u innych ras. Zdecydowanie ważniejsze jest przygotowanie psychiczne psa. U mnie zaczyna się ono, gdy szczeniaki mają miesiąc - już wtedy je ustawiamy. W 7.-8. tygodniu nasze pieski potrafią stać w pozycji wystawowej.Psy, które mają za sobą 20-30 wystaw, same wiedzą, co mają robić. Jednak z młodymi przed pokazem powtarzamy pozycję wystawową i poruszanie się po ringu. Przygotowując psy do wystawy, przez cały rok zabieramy je w różne miejsca, w których jest dużo ludzi. Socjalizujemy je i uczymy zachowania w różnych sytuacjach. Nasze psy są kąpane 2-3 dni przed wystawą. Używamy szamponu z odżywką i nabłyszczacza. W dniu pokazu dopiero wieczorem psy dostają pełny posiłek. Podczas wystawy nie podajemy żadnych smakołyków.

Trzeba poznać charakter psa

Hanna Woźna-Gil, hodowla wilczarzy irlandzkich Festina
Przygotowanie do wystawy wilczarza zaczyna się od kąpieli na kilka dni, a nawet tydzień przed wystawą - chodzi o to, aby sierść nie była zbyt miękka. Bardzo ważne jest też trymowanie, podkreśliające urodę psa. Potem pozostaje jeszcze czyszczenie uszu, zębów i przycięcie pazurów. Dla psa najtrudniejsze jest oglądanie przez sędziów zębów i jąder. Dlatego od szczenięcia uczymy nasze psy, aby nie bały się obcych. Przy każdej okazji prosimy weterynarza albo znajomych, aby pogłaskali psa i zajrzeli mu do pyska. Przyzwyczajamy też nasze czworonogi do jeżdżenia samochodem. Starsze zawsze jadą z młodszymi. Młodsze obserwują starszego psa - jeśli widzą, że jest spokojny, one też się nie denerwują. Na wystawę przyjeżdżamy godzinę przed jej rozpoczęciem, by dać psom czas na oswojenie się z nowym miejscem. Zabieramy ze sobą ich posłania, aby czuły się bezpiecznie. Należy pamiętać, że każdy pies jest inny - jeden jest pełen energii i trudno mu wystać na ringu w pozycji wystawowej, a innemu stanie przychodzi z łatwością, ale jest leniwy i trudniej nakłonić go do swobodnego biegu. Jednemu należy podać smakołyk, a innemu nie. Aby dobrze wystawić psa, trzeba poznać jego charakter. Od tzw. handlera zależy połowa sukcesu.


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2850,jak-przygotowuje-sie-do-wystawy-championy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz