Psy w odróżnieniu od kotów nie spędzają kilku godzin dziennie na pielęgnacji swojego futerka. Ale czy oznacza to, że nie są czyściochami? Prawdę mówiąc psy mają inne gusta higieniczne niż koty i ludzie. Dla nich najlepszym zabiegiem higienicznym jest wytarzanie się w czymś co dla nas ludzi, zapewne dla kotów też, jest wręcz odrażające w zapachu.
Niestety każdy z nas, który kiedykolwiek wybrał się z swoim pupilem na łąkę, do lasu czy parku padł ofiarą niemiłej niespodzianki. Niestety takie są przywileje naszych milusińskich i nie pozostaje nam nic innego jak wziąć sprawę w swoje ręce i dbać o zdrowy wygląd sierści naszego pas.
Salony dla psów oferują pełen asortyment zabiegów pielęgnacyjnych dla naszego pupila (kąpiele, strzyżenie, trymowanie, pielęgnacja pazurów), jednak część z nas decyduje się na domowe zabiegi pielęgnacyjne.
Różne rasy, o różnej sierści wymagają zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasy długowłose wymagają szczotkowania i czesania minimum trzy razy w tygodniu. Psy o gęstej sierści wymagają wyczesywania martwej sierści przynajmniej raz w tygodniu, co ograniczy linienie i wypadanie sierści na dywany i meble. Psy o krótkiej sierści wymagają najmniej uwagi, wystarczy wyszczotkować je raz w tygodniu, aby utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji.
Czesanie psa wymaga odpowiedniej techniki i profesjonalnego sprzętu. Do czesania psów o miękkiej, jedwabistej sierści należy stosować grzebienie o szerokim rozstawie, które umożliwiają również usuwanie z sierści pasożytów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny grzebień i zróżnicowanej długości zębów, długie wyrywają martwe włosy z podszerstka, a krótkie usuwają te, które wypadły. Jest to bardzo dobry grzebień do usuwania sfilcowanie sierści.
Ważnym elementem pielęgnacji psa jest również kąpiel, która pozwala utrzymać świeżą sierść o ładnym wyglądzie. Psy małych ras kąpie się częściej, średnio raz w miesiącu, duże rasy należy kąpać 2-3 razy w roku. Częstsze kąpiele mogą powodować podrażnienia skóry, poza tym dochodzi do zmycia warstwy lipidowej, która w naturalnym sposób natłuszcza sierść i chroni ją przed wsiąkaniem wilgoci. Jeżeli pies wymaga częstych kąpieli, należy jego dietę dodatkowo wzbogacać w kwasy tłuszczowe, szczególnie omega, które wspomogą produkcję naturalnych emolientów skóry.
karty tarota Minimum raz w tygodniu należy sprawdzać sierść psa, czy nie zalęgły się w niej pchły i inne pasożyty np. kleszcze. Szczególnie ważna jest ochrona przed pchłami, na które psy co raz częściej mają uczulenie i kleszczami, szczególnie u psów mieszkających na wsi, blisko lasów i łąk.
Należy również pamiętać o tym, że na dobrą kondycję sierści i skóry wpływ ma dieta. Nie należy karmić psa resztkami ze stołu. Większość suchych karm jest pod względem dobrze zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, aby utrzymać psa w dobrej kondycji. Często podstawowym objawem złej diety jest świąd skóry, wtedy należy zmienić dietę lub drogą eliminacji wykluczyć składnik, który najmniej odpowiada naszemu psu. Oprócz czesania i kąpieli należy pamiętać również o dbaniu o czystość uszu i odpowiednią długość pazurów. Uszy w zależności od rasy należy czyścić raz na dwa tygodnie, częściej u psów zwisłouchych. Najlepiej wykonywać ten zabieg przy pomocy oliwki dla dzieci i wacików. Częstotliwość obcinania pazurów zależy od stopnia ich ścieralności i trybu życia psa. Typowe ?kanapowe? nie mają z reguły szansy na prawidłowe ścieranie pazurów na twardej powierzchni, natomiast psy podwórkowe rzadko wymagają tego typu zabiegu.
Źródło: http://www.szarik.pl/news-20-jak-pielegnowac-siersc-naszego-pupila.html
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz