sobota, 31 lipca 2010

Połyk kontrolowany

The Dog In Spring par BrittneyBushTwój pies uwielbia gryźć gumowe zabawki, więc kupujesz mu coraz to nowe. ?Nie może się nudzić, gdy nie ma mnie domu? ? tłumaczysz. Lepiej jednak, by się zanudził, niż zadławił

Kamienie, karty tarota plastikowe zabawki, metalowe kulki, zapalniczki, kasztany, skarpetki – nie, nie wybraliśmy się na śmietnik, lecz oglądamy eksponaty znajdujące się w Katedrze i Klinice Chirurgii Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Każdy z tych przedmiotów przyniósł tu pies. I wcale nie w pysku, tylko w… brzuchu.

Co tyka w brzuchu
– Wszystko to wyjęliśmy z psich żołądków, jelit, przełyków – wyjaśnia chirurg radiolog dr n. wet. Jan Siembieda. Czworonożni pacjenci, którzy coś połknęli, trafiają do kliniki niemal co dzień. Da się zaobserwować sezonowość. Na przykład, gdy dojrzewają kasztany czy żołędzie, jest pewne, że wiele psów będzie miało zaczopowane nimi jelita.

Maciej Sas


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art6046,polyk-kontrolowany.html

piątek, 30 lipca 2010

Pon potrafi

The Best Gift For A Dog par TobyotterPolski owczarek nizinny spośród naszych rodzimych ras zdobył największą popularność na świecie i dopiero za granicą został w pełni doceniony i wykorzystany - bo PON żadnej pracy się nie boi!Od dawna hodowane jako zwierzęta wystawowe i do towarzystwa polskie owczarki nizinne nie cieszą się uznaniem szkoleniowców. Uważają oni, że w dużym stopniu zatraciły karty tarota predyspozycje do pracy. Jednak coraz więcej miłośników rasy zaczyna coś robić ze swoimi kudłaczami.

Urszula Charytonik


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2699,pon-potrafi.html

Pogoda jamnika

Kaia dog blue eyes par Scott KinmartinBibi na pewno nie jest meteopatką. Dlatego nie musi słuchać, jaką pogodę zapowiada jej pani ? zresztą w ogóle nie musi słuchać. W końcu jest jamnikiem, a jamniki chodzą własnymi ścieżkami. A Bibi jest najbardziej jamnicza ze wszystkich jamników, które Maja kart tarota Popielarska miała do tej pory

Cudownie jest, kiedy nie pada deszcz. Bo gdy pada, trudno namówić miniaturową jamniczkę do wejścia na mokry trawnik. Nic dziwnego – gdy ktoś jest tak długi i niski, że trudno nawet zauważyć, kiedy robi „siad”, ma dużo do umoczenia. Co innego, gdy spadł śnieg – wtedy sama wskakiwała w zaspy i w ogóle jej nie przeszkadzało, że jej szorstka sierść cała była oblepiona białym puchem.

Jamnik podobny do Alfa
Bibi to mój czwarty pies tej rasy. Pierwszego dostałam, gdy byłam w siódmej klasie podstawówki. To był Boy, megajamnik – duży, pocieszny i ufny. Potem nastał w domu jego syn Eki – wulkan energii, straszny urwipołeć. Oba jeździły z moim ojcem na polowania. Boy okazał się w tym niezły, ale trochę leniwy, za to Eki – bardzo cięty. Trzecia była ruda Waja, podobna do Alfa. Wyjątkowo kochana, szalenie towarzyska, pupilka wszystkich domowników i znajomych. Chętnie chodziła w gości i jeździła na wycieczki w koszu na rowerze. Gdy nagle odeszła, było to dla mnie straszliwe przeżycie. Zwłaszcza że nastąpiło tak szybko. Wróciliśmy z kilkudniowej podróży, a ona jakby na nas czekała – zdechła po dwóch godzinach, na moich rękach...

Dorota Jastrzębowska


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art5946,pogoda-jamnika.html

czwartek, 29 lipca 2010

Najpierw wytresuj kurę

DOG TYRED par ihughes22Klikerowa metoda szkolenia psów robi furorę jako niezwykle skuteczna i przyjazna dla zwierząt. Zanim jednak zaczniemy sami szkolić w ten sposób psa, poćwiczmy na... kurzeKuba Gołąb poznał Gosię na kursie instruktorów jazdy konnej. Gdy więc doszło do ustalania szczegółów dotyczących ich wspólnej przyszłości, oboje byli zgodni. Po ukończeniu studiów weterynaryjnych Kuba kupił w Jarkowie, malowniczej wiosce w Sudetach, gospodarstwo rolne, które nazwał Rancho Stokrotka.
Wspólnie z Gosią interesowali się metodami szkolenia koni związanymi z tzw. nurtem naturalnego jeździectwa. Jednak po pewnym czasie okazało się, że opierają się one głównie na stosowaniu kar. – Konie były posłuszne, ale nie robiły niczego kart tarota poza tym. A ja lubię, gdy zwierzę jest kreatywne – mówi Kuba. Dlatego postanowił wypróbować metodę klikerową (patrz ramka), o której usłyszał na studiach. Pierwsze eksperymenty przyniosły zaskakujące rezultaty, mimo że – jak sam przyznaje – popełniał błędy, które utrudniały koniom przyswajanie nowych umiejętności.

Krzysztof Nawrocki


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2781,najpierw-wytresuj-kure.html

środa, 28 lipca 2010

Stróż coraz bardziej przyjazny

Albuquerque, NM Dog House Hot Dogs at night par army.archHovawarty to psy szczególne, dlatego że są wszechstronne ezoteryka i mają wielkie serce dla rodziny i przyjaciół - uważa Sigrid Darting-Entenmann, doświadczona hodowczyni tej rasy i sędzia kynologiczny

O mojej hodowli
Studiowałam prawo, ale zawsze się interesowałam psami, odkąd pamiętam, były one w domu. Moja rodzina ma winnicę i potrzebuje dobrychy psów stróżujących - ale przyjaznych wobec ludzi, bo prowadzimy sprzedaż win. Chcieliśmy, by psy mogły biegać swobodnie, nie odstraszając klientów groźnym wyglądem, tak jak np. owczarki niemieckie.
Najpierw mieliśmy sznaucery, ale gdy dorosłam, szukałam stróża, który byłby łatwiejszy w pielęgnacji. Przypadkiem zobaczyłam zdjęcie królowej belgijskiej, której towarzyszył hovawart. Ujął mnie jego wygląd i zaczęłam szukać informacji o rasie. Ponad 20 lat temu nabycie szczenięcia hovka było bardzo trudne, ale w końcu kupiłam swoją pierwszą hovawartkę - blond Babsie vom Biebertal. Była tak piękna i łatwa w wychowaniu, że chciałam mieć po niej szczenięta.

opracował Krzysztof Nawrocki


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art5816.html

wtorek, 27 lipca 2010

Agresja z rozdrażnienia

veggie dog par simply photoZapewne każdy właściciel psa spotkał się kiedyś z agresywną reakcją pupila, gdy przeszkodził mu wychowanie psa w odpoczynku czy chciał wyczyścić uszy. Jak się zachowywać w takich sytuacjach i jak ich unikać?

Agresją z rozdrażnienia określa się obronne reakcje zwierzęcia na zbliżanie się innego osobnika lub bezpośredni kontakt z nim wtedy, gdy jest ono dobrze zsocjalizowane z „intruzem” i nie czuje się poważnie zagrożone. Reakcje te pojawiają się, kiedy naruszona zostaje prywatna przestrzeń czworonoga lub gdy odczuwa on dyskomfort albo frustrację (ból, gorąco, niedostatek pokarmu, wody, ruchu i zabawy itd.). Rozdrażnienie bywa reakcją na „przeszkadzanie psu”, ale może też wynikać z wewnętrznego stanu organizmu: niezaspokojenia potrzeb czy zaburzeń nastroju (lęk, depresja). Ponadto tego rodzaju agresywnym reakcjom sprzyjają hormony płciowe. Jeżeli nasilają się po okresie dojrzewania płciowego, jest szansa, że pomoże kastracja. W wypadku suk zapobiega ona nasilaniu się agresji w okresie cieczki, a także następującej po niej ciąży urojonej.
W jakim stopniu różne działania zwierzęciu przeszkadzają, zależy także od jego cech osobniczych: psy bardzo się różnią między sobą potrzebą kontaktu fizycznego. Niektóre nigdy nie mają dość pieszczot, a inne akceptują wyłącznie drapanie po zadku, za uszami i pod brodą.

Joanna Iracka


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art5971.html

poniedziałek, 26 lipca 2010

Doberman i egzaminy

NANAS NoahCo musi cechować dobermana i jakie musi zdać egzaminy, żeby się zakwalifikować do hodowli?

Oprócz trzech obowiązkowych ocen z wystaw (po ukończeniu 15 miesięcy) doberman musi zaliczyć kwalifikację hodowlaną. Może przystąpić do niej pies, który ukończył 14 miesięcy i nie cierpi na dysplazję stawów biodrowych (wynik A lub portret numerologiczny B odnotowany w rodowodzie przez uprawnionego lekarza weterynarii). Właściciel musi zabrać ze sobą rodowód, dyplom egzaminu PT (pies towarzyszący) i legitymację członkowską Związku Kynologicznego w Polsce z opłaconą bieżącą składką.

Jolanta Tarułka


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art5883,doberman-i-egzaminy.html

niedziela, 25 lipca 2010

Kompas z ogonem

Maddie doing her impression of Triumph the insult comic dog par _JDT0505Zamiast markowej karmy jedzą surowego wieloryba, nie wiedzą, co to dach nad głową ? i są zdrowe, a sił mają za dwóch ? to czukockie psy zaprzęgowe

Żadna rosyjska ekspedycja na północ kraju, począwszy od wielkiej wyprawy Piotra I aż po lata 70. XX w., nie mogła się obyć bez psów zaprzęgowych. Odnajdywały drogę podczas zamieci, przeprowadzały sanie po cienkim lodzie, broniły ludzi przed niedźwiedziami i pomagały w polowaniach.
Zdaniem uczonych psy były wykorzystywane przez człowieka jako siła pociągowa znacznie wcześniej niż renifery. Tradycja jazdy psim zaprzęgiem pojawiła się
w północno-wschodniej Azji – tam gdzie obecnie znajdują się Jakucja, Czukotka i Kamczatka – kilka tysiącleci temu. Na początku lat 90. XX w. odkryto w archipelagu Wysp Nowosyberyjskich pozostałości myśliwskiej chatki, którą zbadał petersburski archeolog Władimir Pitulko. Znalazł wróżba z kart tarota tam resztki sań, psiej uprzęży i kości psów. Badanie wykazało, że pochodzą sprzed 7800-8000 lat!

Holownik łódek
Obecnie na Syberii możemy spotkać wiele typów psów zaprzęgowych, jednak dwa z nich wykształciły się na tyle wyraźnie, że rosyjscy kynolodzy przyznali im status rasy: kamczacki pies zaprzęgowy (kamczatskaja jezdowaja sobaka) i czukocki pies zaprzęgowy (czukotskaja jezdowaja łajka). Na południu Czukotki psy zaprzęgowe używane są do wypasania reniferów. Holują łódki i przenoszą w jukach ciężary. Sanie ciągną nawet latem – po zabłoconej tajdze.

Liliana Kardas


Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art5963,kompas-z-ogonem.html

sobota, 24 lipca 2010

Słynne psy - Lampo

Dog Snarl par i5prof   Lampo – astropsychologia pies, który jeździł koleją. Wzruszająca historia Lampo została opisana w książce Ryszarda Pisarskiego. Książka przedstawia prawdziwe oblicze przyjaźni człowieka i psa. Wierny przyjaciel, niestrudzony podróżnik- pies Lampo uratował małą dziewczynkę Adelę, poświęcając swoje życie.
Źródło: http://www.szarik.pl/slynne-psy-11-lampo.html

piątek, 23 lipca 2010

Słynne psy - Balto

stay-puffed marshmallow dog par kechambers   Balto (1922 - 14 marca 1933) - słynny pies zaprzęgowy rasy Siberian Husky. 21 marca 1925 w Nome na Alasce, rodzinnym mieście Balto stwierdzono u kilkorga dzieci błonicę. Wkrótce nastąpiły nowe zachorowania i miastu groziła epidemia. Jedynym ratunkiem dla chorych były szczepionki znajdujące się w szpitalu, w odległym o 1600 km Anchorage. Pociąg mógł dostarczyć lek jedynie do Nenana, odległego od Nome o ok. 1000 km. Z uwagi na złą pogodę niemożliwy był dalszy transport drogą wodną ani powietrzną. Zdecydowano się posłać po szczepionkę psie zaprzęgi. 20 załóg ruszyło w długą drogę, walcząc z wiatrem o prędkości 100 km/godz i mrozem -40 stopni Celcjusza. 1 lutego paczkę z lekiem przekazano w wiosce Bluf Gunnarowi Kassenowi - właścicielowi zaprzęgu, którego liderem był Balto. Gunnar ruszył w drogę, lecz już po paru godzinach dotknęła go ślepota śnieżna. Przez następne 20 godzin ślepy poganiacz mógł polegać tylko na instynkcie Balto, prowadzącym go do domu. Pies bezbłędnie odnalazł drogę w zawiei i zaprzęg przebył ostatnie 85 km. Wyczerpane psy dotarły 2 pierścień atlantów lutego o godzinie 5.50 do Nome, ratując tym samym życie dzieci. 1000 kilometrowa wyprawa, którą obliczono na 13 dni, zajęła w sumie ich 6. Historia Balto wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów. 17 grudnia 1925 odsłonięto na jego cześć pomnik w Central Parku, autorstwa F.G. Rotha. Sława Balto trwała jednak krótko. Wkrótce po odsłonięciu pomnika został sprzedany wraz z resztą swych towarzyszy do Vaudeville museum, gdzie żył w strasznych warunkach przez następne dwa lata, aż do chwili gdy odnalazł go geograf George Kimble. Zbulwersowany stanem psów, nagłośnił całą sprawę i w ciągu 10 dni zebrał pieniądze potrzebne do wykupu zwierząt. Następnie przewiózł je do Cleveland, gdzie Balto stał się główną atrakcją ZOO i gdzie spędził ostatnie 6 lat swego życia. Po śmierci jego ciało zostało zakonserwowane i jest wystawiane do dnia dzisiejszego w Cleveland Museum of Natural History. Na cześć Balto i jego zaprzęgu co roku odbywa się na trasie ich wędrówki wyścig Iditarod.
Źródło: http://www.szarik.pl/slynne.php?id=9

wtorek, 20 lipca 2010

Słynne psy - Dżok

Pretty Unicorns, and a dog par wiseacre photo   Dżok - historia Dżoka jest przez niektórych uważana wręcz za jedną z legend Krakowa. Opowiada o psie – czarnym mieszańcu, którego właściciel w tragicznych okolicznościach zmarł na atak serca w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Dżok czekał tam na swojego pana. Dokarmiany przez mieszkańców Krakowa, budził zdziwienie i sympatię. Po około roku oczekiwania, pozwolił się przygarnąć nowej właścicielce Marii Müller (Władysław Müller). Kobieta zmarła w 1998, zaś zwierzę uciekło i wałęsając się po terenach kolejowych zginęło pod kołami jadącego pociągu. Niektórzy ludzie twierdzą, że Dżok wbiegł pod pociąg celowo. Mimo początkowego braku karty tarota przychylności władz miasta, do powstania pomnika przyczyniło się wiele organizacji (m.in. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i ogólnopolskie media mające siedzibę w Krakowie) oraz znanych osób (m.in. Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski, Krzysztof Piasecki czy Krzysztof Cugowski), a także wielu mieszkańców Krakowa. Pomnik został odsłonięty jako trzeci pomnik psa na świecie. Obecnie pomników takich jest więcej, także w Polsce. Pomnik psa Dżoka znajduje się na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, w pobliżu Wawelu i Mostu Grunwaldzkiego.
Źródło: http://www.szarik.pl/slynne-psy-15-dzok.html

poniedziałek, 19 lipca 2010

Psy - książki o psach. Rasy psów oraz pies w książkach

walking dog par LaenulfeanW dziale wydawnictwa pojawiły się długo oczekiwane książki o psach. tanie podręczniki Tym razem wydawnictwo Galaktyka proponuje aż trzy pozycje: Życie z Merlem, Mój przyjaciel Henry oraz Drugi koniec smyczy.

Zachęcamy wszystkich do przyjemnej lektury oraz do odwiedzenia strony wydawnictwa:






Źródło: http://www.szarik.pl/news-195-ksiazki-o-psach.html

niedziela, 18 lipca 2010

Podaruj 1% podatku na bezdomne psy

Cat chasing dog par George Eastman HouseFundacja Azylu pod Psim Aniołem to organizacja pożytku publicznego utrzymywana z datków tysięcy osób z całego kraju. Leczy i oddaje do wróżki adopcji porzucone i skrzywdzone psy i koty z Warszawy i okolic. Prowadzi azyl Agnieszki Brzezińskiej w Warszawie-Falenicy. Zbiera i publikuje informacje o traktowaniu bezdomnych zwierząt w Polsce. Promuje przejrzysty, charytatywny model rozwiązywania problemu bezdomnych zwierząt, zgodny z Europejską Konwencją Ochrony Zwierząt Domowych. Darowizny wpłacane na rachunek Fundacji, to jedyna podstawa ciągłego jej działania:

  • prowadzenia Azylu pod Psim Aniołem Agnieszki Brzezińskiej w Warszawie- Falenicy
  • doraźnej pomocy zwierzętom poza azylem (głównie leczenie przygarniętych bezdomnych zwierząt, pomoc kotom miejskim, sterylizacje),
  • pomocy organizacyjnej i finansowej licznym opiekunom bezdomnych zwierząt,
  • zbierania i publikowania informacji o problemie bezdomnych zwierząt, postępowań karnych i administracyjnych (Biuro Ochrony Zwierząt),
  • prowadzenia działań edukacyjnych (imprezy, konkursy dla młodzieży),
  • wdrażania nowych pomysłów na pomoc zwierzętom.

Sprawy podatkowe

Dowody wpłat na rachunek bankowy Fundacji mogą być użyte do rozliczeń podatkowych:

  • Mogą posłużyć do pomniejszenia podatku dochodowego (maksymalnie o 1%). W ten sposób podatnik sam decyduje o przeznaczeniu 1% sumy, którą i tak musi zapłacić. Jest to więc "bezpłatny" sposób na bycie darczyńcą, dostępny każdemu podatnikowi.
  • Mogą posłużyć do pomniejszenia dochodu do opodatkowania (maksymalnie o 6%). Jest to ulga z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego. Podatnik korzysta z ulgi podatkowej za to, że wsparł nas swoimi pieniędzmi.
Do skorzystania z obniżenia podatku o 1% mogą być użyte dowody wpłat wniesionych między 1 maja 2006 a dniem złożenia zeznania podatkowego za 2006 rok (czyli 30 kwietnia 2007). Do skorzystania z ulgi 6% podstawy opodatkowania mogą być użyte dowody wpłat darowizn dokonynych w trakcie roku podatkowego. Dopiero w momencie rozliczenia podatkowego podatnik decyduje czy i w jaki sposób wykorzysta posiadane dowody wpłaty.

Jak wpłacić?

Pod poniższym adresem znajduje się Blankiet wpłaty dotacji dla
Fundacji Azylu pod Psim Aniołem:

Należy zwrócić uwagę, że dla celów odpisu 1% podatku lub ulgi podatkowej, w rubryce tytułem powinno się znaleźć słowo dotacja lub darowizna.

Numer konta

Fundacja Azylu pod Psim Aniołem, Warszawa, ul. Garncarska 37A
03 1020 1042 0000 8802 0109 6528



Źródło: http://www.szarik.pl/news-28-podaruj-1procent-podatku-na-opieke-nad-zwierzetami.html

sobota, 17 lipca 2010

Największa wystawa psów

Boot stays. He wants to chase. Cow-dog. par MontanaRavenW dniach 6-9 marca 2008 r. w Birmingham odbyła się największa na świecie wystawa psów rasowych - Crufts Dog Show. To prestiżowa impreza, w której wziąć udział mogą tylko najpiękniejsze psy.

Wystawa ta kart tarota organizowana jest przez brytyjski związek kynologiczny od ponad stu lat. Jest ona największą i najwspanialszą wystawą psów na świecie, a jej randze świadczy fakt, że pomimo wstępnych eliminacji wzięło w niej udział 25 tysięcy najpiękniejszych psów z całego świata. Najpiękniejszym psem wystawy został sznaucer olbrzym.

Wystawa została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako największa wystawa psów na świecie, a tegorocznym rekord 100 000 łap na pokazach był naprawdę imponujący. Oprócz typowych pokazów wystawowych podczas imprezy odbyły się zawody we flyballu i agility, oraz konkurs tańca z psem tzw. ?heelwork?.
Źródło: http://www.szarik.pl/news-157-najwieksza-wystawa-psow-na-swiecie.html

piątek, 16 lipca 2010

Pielęgnacja sierści psa

A Girl and Her Dog par ladybugrockPsy w odróżnieniu od kotów nie spędzają kilku godzin dziennie na pielęgnacji swojego futerka. Ale czy oznacza to, że nie są czyściochami? Prawdę mówiąc psy mają inne gusta higieniczne niż koty i ludzie. Dla nich najlepszym zabiegiem higienicznym jest wytarzanie się w czymś co dla nas ludzi, zapewne dla kotów też, jest wręcz odrażające w zapachu.

Niestety każdy z nas, który kiedykolwiek wybrał się z swoim pupilem na łąkę, do lasu czy parku padł ofiarą niemiłej niespodzianki. Niestety takie są przywileje naszych milusińskich i nie pozostaje nam nic innego jak wziąć sprawę w swoje ręce i dbać o zdrowy wygląd sierści naszego pas.

Salony dla psów oferują pełen asortyment zabiegów pielęgnacyjnych dla naszego pupila (kąpiele, strzyżenie, trymowanie, pielęgnacja pazurów), jednak część z nas decyduje się na domowe zabiegi pielęgnacyjne.

Różne rasy, o różnej sierści wymagają zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasy długowłose wymagają szczotkowania i czesania minimum trzy razy w tygodniu. Psy o gęstej sierści wymagają wyczesywania martwej sierści przynajmniej raz w tygodniu, co ograniczy linienie i wypadanie sierści na dywany i meble. Psy o krótkiej sierści wymagają najmniej uwagi, wystarczy wyszczotkować je raz w tygodniu, aby utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji.

Czesanie psa wymaga odpowiedniej techniki i profesjonalnego sprzętu. Do czesania psów o miękkiej, jedwabistej sierści należy stosować grzebienie o szerokim rozstawie, które umożliwiają również usuwanie z sierści pasożytów. W sklepach zoologicznych można kupić specjalny grzebień i zróżnicowanej długości zębów, długie wyrywają martwe włosy z podszerstka, a krótkie usuwają te, które wypadły. Jest to bardzo dobry grzebień do usuwania sfilcowanie sierści.

Ważnym elementem pielęgnacji psa jest również kąpiel, która pozwala utrzymać świeżą sierść o ładnym wyglądzie. Psy małych ras kąpie się częściej, średnio raz w miesiącu, duże rasy należy kąpać 2-3 razy w roku. Częstsze kąpiele mogą powodować podrażnienia skóry, poza tym dochodzi do zmycia warstwy lipidowej, która w naturalnym sposób natłuszcza sierść i chroni ją przed wsiąkaniem wilgoci. Jeżeli pies wymaga częstych kąpieli, należy jego dietę dodatkowo wzbogacać w kwasy tłuszczowe, szczególnie omega, które wspomogą produkcję naturalnych emolientów skóry.

karty tarota Minimum raz w tygodniu należy sprawdzać sierść psa, czy nie zalęgły się w niej pchły i inne pasożyty np. kleszcze. Szczególnie ważna jest ochrona przed pchłami, na które psy co raz częściej mają uczulenie i kleszczami, szczególnie u psów mieszkających na wsi, blisko lasów i łąk.

Należy również pamiętać o tym, że na dobrą kondycję sierści i skóry wpływ ma dieta. Nie należy karmić psa resztkami ze stołu. Większość suchych karm jest pod względem dobrze zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, aby utrzymać psa w dobrej kondycji. Często podstawowym objawem złej diety jest świąd skóry, wtedy należy zmienić dietę lub drogą eliminacji wykluczyć składnik, który najmniej odpowiada naszemu psu. Oprócz czesania i kąpieli należy pamiętać również o dbaniu o czystość uszu i odpowiednią długość pazurów. Uszy w zależności od rasy należy czyścić raz na dwa tygodnie, częściej u psów zwisłouchych. Najlepiej wykonywać ten zabieg przy pomocy oliwki dla dzieci i wacików. Częstotliwość obcinania pazurów zależy od stopnia ich ścieralności i trybu życia psa. Typowe ?kanapowe? nie mają z reguły szansy na prawidłowe ścieranie pazurów na twardej powierzchni, natomiast psy podwórkowe rzadko wymagają tego typu zabiegu.


Źródło: http://www.szarik.pl/news-20-jak-pielegnowac-siersc-naszego-pupila.html

czwartek, 15 lipca 2010

Tęczowy Most - baza psów

Dog Gone Walker par DanielNZauważyliśmy błędy techniczne w zakładce Tęczowy Most, w związku z tym zostaliśmy wróżba z kart tarota zmuszeni do usunięcia dotychczasowych komentarzy, za co z góry przepraszamy. Zapraszamy do ponownego komentowania zdjęć.
Źródło: http://www.szarik.pl/news-311-teczowy-most---komentarze.html

środa, 14 lipca 2010

Psy - klasyfikacja i podział psów FCI

Aspen, Chinese Shar Pei Puppy Dog with an opinion about politics and George Bush par BL1961W związku z licznymi zapytaniami Internautów co to jest FCI i do której grupy należy ich ukochany pies, postanowiliśmy napisać pare zdań o Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, czyli FCI. Jest to mająca siedzibę w Belgii nadrzędna jednostka dla głównych organizacji kynologicznych w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii. Wyjątkiem są między innymi Stany Zjednoczone Ameryki i Wielka Brytania, mające własne organizacje.

FCI zrzesza 80 członków i tzw. partnerów kontraktowych. Posiada szereg struktur wewnętrznych - np. Komisję Standardów, zajmujących się opracowywaniem i kodyfikacją Wzorców FCI - szczegółowymi opisami cech danej rasy psów z podaniem numeru, pod którym występuje ona w rejestrach FCI. Wyróżniamy 10 grup FCI:

  • I grupa FCI
    Owczarki i inne psy pasterskie z astropsychologia wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

  • II grupa FCI
    Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła

  • III grupa FCI
    Teriery

  • IV grupa FCI
    Jamniki

  • V grupa FCI
    Szpice i psy w typie pierwotnym

  • VI grupa FCI
    Psy gończe i posokowce

  • VII grupa FCI
    Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)

  • VIII grupa FCI
    Płochacze, psy aportujące i dowodne

  • IX grupa FCI
    Psy ozdobne i do towarzystwa

  • X grupa FCI
    Charty

FCI patronuje także Międzynarodowym Wystawom Psów Rasowych w krajach członkowskich, zawodom agility i innym przedsięwzięciom z udziałem psów rasowych. Prowadzi repertorium hodowli psów rasowych.


Źródło: http://www.szarik.pl/news-82-fci---miedzynarodowa-federacja-kynologiczna.html

Psy z nadpobudliwością ruchową

dog belly par fast boyCzy Twój pies skacze na ciebie jak wrócisz z pracy tak, że musisz poświęcić mu kilka minut aż da ci zdjąć ubranie? Czy twój pies jest bardzo ruchliwy i szczeka słysząc nawet najdelikatniejszy szmerek za drzwiami? Czy trudno jest ci chodzić z psem na spacery, bo ciągnie i przy każdej próbie zabawy zaczyna skakać i szczekać?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to najprawdopodobniej twój pies cierpi na ADHD, czyli nadpobudliwość ruchową. Nie tłumacz się tym, że pies jest młody i z tego wyrośnie, albo, że ?ta rasa tak ma?. Hiperaktywość nie jest normalna dla żadnej rasy i psu cierpiącemu na nią, powinno się jak najszybciej pomóc.

Jak leczyć?

Po pierwsze, psa powinien zobaczyć lekarz weterynarii. To on, badając stan zdrowia psa, powinien wykryć lub wykluczyć biologiczną przyczynę nadpobudliwości. Przeoczenie takiego schorzenia może spowodować, że szkolenie psa będzie bardziej uciążliwe i może nie przynieść oczekiwanych efektów. W większości przypadków jednak, główną przyczyną nadmiernej aktywności psa jest po prostu zbyt duża ilość nagromadzonej, nie zużytej energii. Jeśli nie zapewnimy psu dostatecznej ilości ruchu i pies nie będzie w stanie wykorzystać aktywnie swojego potencjału, w psie będzie gromadziła się energia. Będzie to skutkowało ciągłą aktywnością psa, któremu bardzo trudno będzie samodzielnie się uspokoić. Pies będzie szukał cały czas możliwości do ruchu, wymuszał nasze zainteresowanie. Czasami taka energia gromadzi się w psie miesiącami czy latami i potrzeba długiego czasu, żeby pies ją zużył. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc doświadczonego trenera.

Nadpobudliwemu psu bardzo trudno jest skupić się na szkoleniu dlatego przed sesją treningową trzeba takiego psa zmęczyć. Najlepszy w tym celu jest długi spacer na smyczy, np. przy rowerze lub rolkach, co najmniej 1,5 h dziennie. To nieprawda, że psom nadpobudliwym, spacer na smyczy nic nie daje. Przeciwnie! Pies biegnie koło nas lub za nami i oprócz tego że jest to dla niego wysiłek fizyczny to pies uczy się za nami podążać. Biegnąc koło nas lub za nami, pies oddaje nam inicjatywę, dlatego absolutnie nie wolno nam pozwolić mu się wyprzedzić. To my jesteśmy odpowiedzialni za wybór trasy oraz miejsc postoju. Uczymy psa nie reagowania na mijane psy czy ludzi, bo to przecież do nas jako przywódców stada należy decyzja czy mijany obiekt jest wart zainteresowania czy nie. Jest to doskonała metoda na codzienne spędzanie z psem czasu i niezastąpiona okazja na relaks psychiczny dla psa.

Co robić gdy pies na nas skacze?

Najlepiej zignorować go odwracając się do niego plecami, nie mówiąc nic go niego i nie dotykając go. Jeśli skakanie jest zbyt natarczywe, łapiemy psa za obrożę lub zapinamy na smycz i trzymamy, aż zrezygnuje z ataków. Jeśli widzimy że pies chociaż trochę się uspokoił, nagradzamy go mówiąc spokojnie ?dobry pies?. Czynności te należy powtarzać do momentu całkowitego wyciszenia się psa. Jeśli pies skacze na naszych gości powinniśmy wziąć go na smycz i za każde pociągnięcie lub szczeknięcie, korygować go szybkim lecz lekkim pociągnięciem za obrożę, jednocześnie mówiąc ?nie?. Pies może przywitać się z gośćmi dopiero gdy całkowicie się uspokoi.

W pracy z psem nie zapominajmy także o wykorzystaniu jego naturalnych instynktów. Doskonałą zabawą-nauką jest dla psa szukanie przedmiotów lub tropienie ludzi a także psie sporty, jak np. agility. Terapia nadpobudliwego psa bywa długa i uciążliwa, lecz zmiany w zachowaniu często widać szkolenie psa już po pierwszym dniu. Fachowa pomoc weterynarza i trenera znacznie przyspieszy jej efekty.

Agnieszka Nojszewska
Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami


Źródło: http://www.szarik.pl/news-160-czy-pies-moze-miec-adhd-.html