Wyłysienia, zaczerwienienie skóry, łuszczący się naskórek - to najczęstsze objawy świadczące o tym, że nasz ulubieniec ma problemy alergiczne. W takim wypadku, kąpiąc go, strzygąc czy wykonując inne zabiegi, musimy przestrzegać pewnych zasad postępowania.
Przede wszystkim trzeba ustalić, co szkodzi naszemu pupilowi, bo inaczej będziemy przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne w wypadku psów uczulonych na składniki zawarte w kosmetykach, a inaczej u tych ze skłonnościami np. do alergii pokarmowej. Zawsze przed zabiegiem kosmetycznym psi fryzjer powinien zapytać właściciela, czy jego podopieczny miał problemy skórne, a jeśli tak, to jakie i czym spowodowane. Jeśli takie pytanie nie padnie, poinformujmy o tym sami - to pozwoli prawidłowo dobrać technikę pielęgnacji i zestaw kosmetyków. Szczególną uwagę na te dolegliwości powinni zwrócić właściciele czworonogów o białym umaszczeniu, jak west highland white terrier czy maltańczyk, gdyż uczulenia występują u nich bardzo często.
Nie drażnij ­podrażnionej skóry
Pielęgnacja psów z alergiami pokarmowymi i innymi, które nie zostały wywołane przez stosowane kosmetyki, polega głównie na łagodzeniu objawów. Takie działanie ma np. leczniczy szampon M+Lacaid Shampoo zawierający wyciągi z drzewa herbacianego i aloesu. Inny specyfik oparty na tym pierwszym wyciągu to Tea Tree Shampoo. Doskonale łagodzi stany zapalne i podrażnienia Luxury Tar & Sulfa Shampoo z siarką.
Oprócz zastosowania odpowiednich kosmetyków należy pamiętać o wyjątkowo delikatnym przeprowadzaniu wszystkich zabiegów, którym poddawany jest pies (trymowanie, rozczesywanie, strzyżenie). U czworonogów, których skóra jest podrażniona, bardzo obniża się bowiem próg odporności na ból. Tak samo należy postępować, pielęgnując psy z odczynami alergicznymi spowodowanymi ukąszeniami insektów, np. pcheł - zwłaszcza że zwierzaki często rozdrapują podrażnione miejsca.
Jeśli pies jest uczulony na niektóre składniki kosmetyków, niezbędne będą konsultacja weterynaryjna i przeprowadzenie testów alergicznych. Pozwoli to wyeliminować preparaty, które mogą zawierać substancje wywołujące stany alergiczne.
Niektórzy właściciele wychodzą z błędnego założenia, że kosmetyki dla dzieci (szampony, olejki itp.) będą działały na skórę czworonoga równie łagodnie jak na skórę dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że różnią się one odczynem pH. W związku z tym zastosowanie do pielęgnacji psa preparatów innych niż przeznaczone dla niego prawie zawsze kończy się reakcją alergiczną i świądem.
W wypadku psów ze skłonnościami do alergii skórnych należy unikać kosmetyków silnie perfumowanych, lakierów, pianek usztywniających itp. Te ostatnie pozostają na włosie (bez spłukiwania), a co za tym idzie, skóra jest narażona na długotrwały kontakt z substancjami mogącymi wywołać uczulenie. Z tego samego powodu nie stosujmy silnych odżywek, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich dokładnie spłukać. Równie ważne jest spłukanie szamponu - nawet tego przeznaczonego dla alergików - bo pozostawienie choćby niewielkiej jego ilości może spowodować podrażnienie.
Nie strzyż za krótko
Czasami zdarza się, że reakcja alergiczna występuje po strzyżeniu maszynką. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy pies jest poddawany takiemu zabiegowi bardzo rzadko lub przycina się włos zbyt krótko. Dlatego nigdy nie należy strzyc pupila do skóry. Trzeba także pamiętać o odkażaniu narzędzi (ostrzy, trymerów, nożyczek) po każdym użyciu.
Jeśli przestrzeganie tych zasad nie pomaga, warto przed wizytą u fryzjera udać się do weterynarza, który zaaplikuje zastrzyk z wapnem - pozwoli to nieco złagodzić ewentualne objawy alergii.
Źródło: http://www.psy.pl/archiwum-miesiecznika/art2328.html
Ja jeszcze nie miałem do czynienia z psem alergikiem gdyż mój na szczęście nie jest na nic uczulony. Bardzo podobają mu się za to psie perfumy https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy których także czasami używa.
OdpowiedzUsuńWyłysienia i zaczerwieniania nie tylko zwiastun alergii u naszego pupila. Niestety często to pasożyt bądź inny problem. Warto spojrzeć na artykuł dlaczego pies się drapie który pozwala spojrzeć szerzej na kwestie kłopotów z sierścią.
OdpowiedzUsuńMam alergika i często jesteśmy u weterynarza bo nie wiadomo skąd czasami pojawiają się objawy alergii. I to trzeba zawsze sprawdzać. Z pakietem https://pethelp.pl/ takie wizyty nie są już dużym obciążeniem dla portfela. Płaci się tylko stałą miesięczną kwotę a w tym są i wizyty, badania, szczepienia. Ten pakiet który mam w zupełności nam wystarcza.
OdpowiedzUsuń